21 ilde gazeteci, siyasetçi ve sanatçılara operasyon: 110 gözaltı

Mezopotamya Ajansı’nın (MA) sahibi Ferhat Çelik ve ajansın editörlerinden Abdurrahman Gök, Yeni Hayat Gazetesi Yazıişleri Müdürü Osman Akın, Xwebûn gazetesi imtiyaz sahibi Kadri Esen’in de ortalarında olduğu çok sayıda kişinin meskenine baskın düzenlendi.

AA’nın aktardığına nazaran Diyarbakır merkezli 21 vilayette gerçekleştirilen operasyonda 110 kişi gözaltına alındı.

BİRÇOK VİLAYETTE KONUT BASKINLARI

MA’nın aktardığı bilgilere nazaran, meskenlerde arama yapan polis, gazetecilere ilişkin kitap ve bilgisayar üzere dokümanlara el koydu. Baskınlarda MA editörü Abdurrahman Gök, MA muhabiri Ahmet Kanbal, Yeni Hayat Gazetesi Yazıişleri Müdürü Osman Akın, Xwebûn gazetesi imtiyaz sahibi Kadri Esen; Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Amed Şube Eşbaşkanı avukat Halise Dakalı, avukatlar Özüm Vurgun, Bünyamin Şeker, Berdan Acun, Pirozhan Karali, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in basın danışmanı Sezen Mercan, Amed Kent Tiyatrosu’ndan Yavuz Akkuzu, Özcan Ateş ve Elvan Koçer Yıldırım ile siyasetçilerin de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Urfa’daki konut baskınlarında ise en az 4 kişi gözaltına alındı. Siverek’te ÖHD üyesi avukat Metin Özbadem’in yanı sıra siyasetçi Halil Delen, Havva Bildik, Habat Mimkara da gözaltında. Birebir belge kapsamında Suruç ve Viranşehir’de de baskınlar yapıldığı ve gözaltılar olduğu belirtildi.

MA’nın sahibi Ferhat Çelik ise baskın yapılan ikamet adresinde olmadığı için gözaltına alınamazken, birçok adreste aramalar sürüyor.

DİYARBAKIR BAROSU: EVRAKTA ZIMNİLİK KARARI VAR

Diyarbakır Barosu da toplumsal medya hesabından gözaltılarla ilgili açıklama yaptı ve belgeye saklılık kararı getirildiğini açıkladı. Baronun aktardığı bilgiler şu halde:

“Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürütmüş olduğu soruşturma kapsamında, Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliğinin vermiş olduğu arama ve gözaltı kararına istinaden bugün sabah saatlerinde Baromuz üyesi meslektaşlarımızın, gazetecilerin ve hak savunucuların konutlarına baskın yapılmış, yakalama ve gözaltı süreçleri gerçekleştirilmiştir.

Temel hak ve özgürlüklere son derece keyfî bir biçimde müdahale edilmekte, avukatlar başta olmak üzere hak savunucuları ve bağlı olunan meslek örgütleriyle sivil toplum örgütlerinin yargı eliyle maksat alındığı, ceza tehditlerine maruz bırakıldığı bir süreç yaşanmaktadır.

Yakalama, gözaltı, tutuklama üzere müdafaa önlemleri, hak savunucuları üzerinde yersiz, gereksiz ve ölçüsüz halde berbata kullanıldığı gözlenmekte, avukat görüş yasağı ile soruşturma evrakında kapalılık kararı alınmıştır.

Yargılananların haklarındaki suçlamaların niteliği ve sebeplerinden en kısa müddette haberdar edilmesi adil bir yargılamanın gereğidir. Meslektaşımıza ait soruşturma belgesi hakkında kısıtlama kararı ve avukat görüş yasağı bulunmakta olup, avukatlarının soruşturma belgesine erişimi ve bilgi sahibi olması engellenmektedir.

Meslektaşlarımıza, gazetecilere ve hak savunucularına yönelik hukuka karşıt, özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal edici uygulamaya son verilmeli, derhal hür bırakılmalıdır.”

İHD: ŞUBE YÖNETİCİLERİMİZ GÖZALTINDA

İnsan Hakları Derneği (İHD) de şube yöneticilerinin de gözlaatında olduğunu açıkladı ve “Kentimizde yapılan konut baskınlarında ortalarında şube yöneticilerimiz Av. Eylül ÖZGÜLTEKİN ve Av. Gurbet ÖZBEY ÖNER ile üyelerimizin de bulunduğu çok sayıda insan hakları savunucusu, basın işçisi, sanatçı, siyasetçi ve avukat gözaltına alınmıştır” duyurusunu yaptı.

‘150’NİN ÜZERİNDE GÖZALTI VAR’

Amida Haber’e konuşan Diyarbakır Baro Lider Yardımcısı Mehdi Özdemir, “Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile 150’ye yakın gözaltı var. Operasyon hala devam ediyor. Gözaltılar devam ediyor. Birçok avukat arkadaşımızın bürolarında aramalar sürüyor. Şu ana kadar bir münasebet belirtilmiyor. Bize sunulan bir münasebet yok. Farklı meslek kümelerine yönelik bir operasyon. Ortalarında sanatçı, siyasetçi, STK temsilcileri ve avukatlar var. Genel yürütülen bir soruşturma” sözlerini kullandı.

’24 SAAT GÖRÜŞME KISITI VAR’

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada Diyarbakır, Batman ve Urfa’da gazeteci, sanatçı, siyasetçi de ortalarında bulunduğu birçok kişinin gözaltına alındığı bilgisini paylaştı. Açıklamada şu sözler kullanıldı:

“Bu sabah saatlerinde Diyarbakır merkezli yürütülen bir soruşturma kapsamında, birçok üyemizin konutu basılarak gözaltına alındı. Dernek binamızda aramalar devam etmektedir. Seçim sürecinde derneğimize ve üyelerimize yönelik gerçekleştirilen siyasi operasyona karşı susmuyoruz!

Aynı evrak kapsamında üyelerimiz ile birlikte Diyarbakır Batman ve Urfa vilayetlerinden gazeteci, sanatçı, siyasetçi ve yurttaşların da gözaltına alındığı bilgisine ulaştık. Derneğimize ve öbür demokratik kurumlara karşı yürütülen siyasi operasyona karşı susmayacağız!

Gözaltına alınan üyelerimiz ve müvekkillerimiz hakkında 24 saat avukat ile görüşme kısıtlaması var. Siyasi operasyonlar, yasal olmayan kısıtlamalar, baskılar bizi yıldıramaz. Savunma susmayacak! Üyelerimizin, meslektaşlarımızın ve müvekkillerimizin yanında olacağız!”

ÖHD Diyarbakır şubesi de yaptığı açıklamada “Şube yöneticilerimiz ve üyelerimizin de içinde olduğu birçok kişi konutu basılarak gözaltına alınmıştır. Dernek binamızda ve meskenlerde aramalar devam etmektedir. Derneğimize ve öbür demokratik kurumlara karşı yürütülen siyasi operasyona karşı susmayacağız!” iletisini paylaştı.

TAYİP TEMEL: KAYBETME KORKUSU

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Lider Yardımcısı Tayyip Temel, gözaltılara reaksiyon gösterdi ve toplumsal medya hesabından şu paylaşımı yaptı: “Seçim arifesinde iktidar kaybetme dehşetiyle tekrar gözaltı operasyonlarına sarıldı. Sabah partimizin MYK üyeleri, eşbaşkan yardımcıları, gazeteci, sanatçı ve avukatların içinde olduğu onlarca arkadaşımız Amed’te gözaltına alındılar… Kaybetmekten kurtulamayacaksınız!”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir