Almanya’dan İran’a ek yaptırım

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İran protestolarında yaşanan insan hakları ihlallerinin artmasına ait açıklamalarda bulundu.

Bakan Baerbock “Son zamanlarda İran’da 13 binden fazla kişinin tutuklandığı söyleniyor. Vurularak yahut dövülerek 250 kişi öldürüldü. İran’da bayanlara, etnik ve dini azınlıklara yönelik sistematik baskı yeni değil. Lakin şu anda eşi gibisi görülmemiş yeni bir şiddet seviyesine ulaşıyor. İran’daki durum Alman vatandaşları için de giderek daha tehlikeli hale geliyor” dedi.

Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarına ek yeni yaptırımların getirileceğini belirten Alman Bakan “Kendi vatandaşlarına bu kadar insanlık dışı davranan bir devletle ikili münasebetlerde olağan iş yapamayız. Avrupalı ortaklarımızla birlikte başlattığımız insan hakları yaptırımları birinci adımdı. Toplam 4 alanda ek önlemler alarak ikili ilgilerimizi mevcut duruma uyarlıyoruz” dedi.

Bakan Bearbock özellikle insan hakları ihlallerinden sorumlu şahıslara yaptırımların uygulanacağının altını çizerek bu şahısların aile üyelerinin listelenmesi için yasal gereklilikleri incelediklerini aktardı. Bearbock “Gelecekte, örneğin, ulusal vizeler sırf hizmet ve diplomatik pasaport sahiplerine muhakkak gerekli olduğu ölçüde verilecektir. AB listesinde yer alan İran örgütlerinin üyelerine de ek ulusal giriş kısıtlamaları getirilecek” açıklamasında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin İran’daki faaliyetlerinin engellenmesine değinen Baerbock ikinci yaptırımlarının İran’daki durumun memleketler arası gündemde kalmasını ve ispatların toplanıp belgelenmesini sağlamak olduğunu belirtti. Alman Bakan, “Sorumluların acımasız şiddeti ve baskısı sonuçsuz kalmamalıdır. İnsan hakları üniversaldir ve onları hiçe sayanların er ya da geç hesap sorulmasını beklemeleri gerekir. Bir BM sistemi kurulana kadar, insan hakları hatalarına ait delilleri belgeleme ve toplama konusunda sivil toplum kuruluşlarını da desteklemek istiyoruz” tabirlerini kullandı.

Açıklamasının devamında kültür, bilim, medya ve sivil toplum alanlarında bilhassa risk altında olan şahıslara özel müdafaa programlarında yer sağlanacağını tabir eden Bakan Bearbock, İran sivil toplumunun Almanya’nın dayanağına gereksinimi olduğunu vurguladı. Bearbock, “Şu anda İran’daki insan hakları projelerini desteklemek pek mümkün olmasa da, İran sokaklarındaki protestocularla dayanışmamızın nitekim hissedilmesi değerlidir. Bu nedenle, İran’dan sürgün edilen ve İran’da komşu ülkelerde yaşayan İranlılar için insan hakları projeleri daveti yaptık ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği ile insan hakları durumunun güzelleştirilmesine takviye sağlamak için fırsatlar arıyoruz” diye konuştu.

Son olarak ekonomik yaptırımların getirileceğini söyleyen Alman Bakan, halihazırda zaten sınırlı olan ticari temasların daha da azaltılacağını ve ayrıyeten İran bankalarının mevcut ticari alakaların değerlendirileceğini açıkladı. Bearbock, “Örneğin iktisat ve güç dallarında hâlâ ikili diyalog varsa, bunları askıya alacağız” formunda konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir