Baykan Denim’de ‘Yemekten zehirlenen işçiler hastaneye götürülmeden çalıştırıldı’ iddiası

Fırat Bulut

MALATYA – Malatya 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Baykan Denim Dokumacılık Fabrikası’nda evvelki gün dağıtılan yemekten ötürü besin zehirlenmesi yaşandığı argüman edildi.

Depremden sonra emekçilerin maaşlarını eksik yatırması ile gündeme gelen Baykan Denim Dokuma Fabrikası’nda bu sefer besin zehirlenmesi geçiren personellerin tedavi ettirilmeden çalıştırıldığı öğrenildi.

İşçilerin aktardığı bilgilere nazaran, evvelki gün öğlen yemeğinde emekçilere tesir köfte ve patates püresi verildi. Yemek sonrası birçok personel rahatsızlandı ve durumu ağır olan birtakım emekçiler hastaneye kaldırılırken, yemekten zehirlenen başka personeller ise tedavi ettirilmeden çalıştırıldı.

İsminin paylaşılmasını istemeyen bir personel yaşananları şöyle aktardı:

“Baykan Denim’de besin zehirlenmesi oldu. Hastaneye bile götürülmedik. Yemek yiyen herkes zehirlendi. Lakin yalnızca durumu çok ağır olan birkaç kişi hastaneye kaldırıldı. Hepimiz yemekten zehirlendik. Ya etli köfteden ya da patates püresinden oldu. Bize kola, muz ve birer tane ağrı kesici verip çalıştırmaya devam ettiler. M.U. ve Ö.G. arkadaşlarımızın durumu çok ağır. Hastaneye götürüp serum takıp konuta gönderdiler.”

Gıda zehirlenmesine dair bilgi veren bir başka personel ise “Yaklaşık 1500 emekçi yemekten zehirlendi ve durumu ağır olanları Turgut Özal Hastanesi’ne kaldırdılar. Dünkü yemekten oldu. Bugün de birçoğumuzda halsizlik ve mide bulantısı vardı buna karşın hastaneye bile götürülmeden çalıştırıldık” dedi.

Fabrika idaresinin emekçilere çok fazla baskı yaptığını ve işten çıkarmakla tehdit ettiğini belirten Baykan Denim Dokumacılık personeli bu nedenle emekçilerin basına bilgi vermekten kaçındığını da kelamlarına ekledi.

HASTANE YETKİLİLERİ: ÇALIŞANLAR AYAKTA TEDAVİ EDİLDİ

Gıda zehirlenmesine ait ulaştığımız hastane yetkilileri, hastaneye kaldırılan çalışanların sayısına ait sorularımıza cevap vermedi. Lakin besin zehirlenmesi şikayetiyle hastaneye kaldırılan çalışanların ayakta tedavi edilerek taburcu edildiği bilgisi paylaşıldı.

İŞÇİLER DAHA EVVEL TOPLU İŞ BIRAKMIŞTI

Malatya 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Baykan Denim Dokuma Fabrikası, nisan ayının birinci haftasına iş bırakma hareketi ile gündeme gelmişti.

Fabrika idaresinin depremzede personellerin maaşını eksik yatırması nedeniyle personeller 6 Nisan’da toplu bir biçimde iş bırakmış daha sonra idare ile personeller ortasında uzlaşı sağlanması ile personeller tekrar çalışmaya devam etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir