Çocuklarda sonbahar alerjisine karşı 7 etkili önlem

Havaların soğumaya başladığı sonbaharla birlikte çocuklarda alerjik hastalıklar da artış gösteriyor. Lakin alerjik şikayetlerin üst teneffüs yolu enfeksiyonları ile karışabilmesi teşhis ve tedavinin gecikmesine yol açabiliyor.

Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Gülbin Bingöl “Sonbaharda artış gösteren alerji çocuğun hayat kalitesini olumsuz etkiliyor, okul muvaffakiyetini düşürüyor. Ebeveynlerin alerjik şikayetlere karşı dikkatli olmaları ve bu yakınmaları ‘nezle ve griptendir’ diye düşünmeyip kesinlikle tabibe başvurmaları gerekir.” diyor.

Prof. Dr. Gülbin Bingöl sonbaharda artış gösteren alerjiye karşı çocuklarda alınması gereken 7 tesirli tedbiri anlattı, değerli ikazlar ve tekliflerde bulundu. 

Sıcaklıkların azalmaya başladığı, güneşin yerini bulutlu ve yağışlı havaya bıraktığı sonbaharla birlikte ağaçlar yapraklarını döküyor, tabiat mevsime has hoşluğuyla büyülüyor. Lakin bu değişim vakti bilhassa çocuklu aileler için şiddetli bir süreci de beraberinde getiriyor.

Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Gülbin Bingöl, genelde rüzgarla birlikte etrafa yayılarak kilometrelerce uzaklara taşınan ve ağır olarak havada bulunan yabani ot ve nezle otu üzere kimi polenlerin alerjik şikayetleri artırdığını belirterek “Çocuk şayet alerjik bir bünyeye sahipse, çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu polen taneciklerini havayolu ile soluduğunda alerjik şikayetler tetiklenerek burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, öksürük ve gözlerde kızarıklık üzere birçok şikayete yol açıyor. Bu şikayetler nezle ve grip üzere üst teneffüs yolu hastalıkları ile karışabildiğinden teşhis ve tedavide gecikmeye neden olabiliyor” diyor. 

OKULDAKİ RİSKLERE DİKKAT

Sonbaharda havaların soğuması, okulların açılması ve kapalı yerlerde geçirilen vaktin artmasıyla üst teneffüs yolu enfeksiyonlarında da artış olduğunu, enfeksiyonların kolay kolay bulaş imkanı bulduğunu belirten Prof. Dr. Gülbin Bingöl, enfeksiyonların da alerjik bulguları tetikleyebildiğine dikkat çekerek şöyle konuşuyor:

“Kapalı ortamlarda virüslerin basitçe bulaşmaları nedeniyle hayli sık görülen üst teneffüs yolu enfeksiyonları, alerjik bünyesi olan çocuklarda daha ağır seyrediyor. Hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, genizde kaşıntı hissi, gözlerde kızarıklık ve sulanma, bilhassa düzelmeyen ve geceleri artan kuru öksürük, göğüste hışıltı ve nefes darlığı üzere şikayetler hem çocuğun hayat kalitesini düşürüyor hem de okul performansını olumsuz etkiliyor, okulda gün kaybına yol açabiliyor”

TANI VE TEDAVİDE GECİKİLMEMELİ

Son yıllarda alerjik hastalıkların giderek yaygınlaştığını, ebeveynlerin çocuklarındaki alerjik belirtiler karşısında en kısa müddette tabibe başvurmaları gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Gülbin Bingöl, hastalığın yanlışsız teşhis ve tedavisinin hem çocuğun hastalığını denetim altına alarak rahatlatmada hem de gereksiz ilaç kullanımını önlemede çok büyük ehemmiyet taşıdığını söylüyor. Çocuklarda alerjik öksürüklerin yüzde 80’inin alerjik astım olduğuna işaret eden Prof. Dr. Gülbin Bingöl “Alerjide erken teşhis ve tedavi, ileride gelişecek kronik astım ile KOAH üzere çok daha tehlikeli hastalıkların, havayollarında oluşabilecek kalıcı hasarın önlenmesinde kritik rol oynuyor.” diyor. 

ÇOCUKLARDA SONBAHAR ALERJİSİNE KARŞI TESİRLİ ÖNLEMLER

Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Gülbin Bingöl, alerjik etkenlerden korunarak şikayetlerin büyük ölçüde azaltılabileceğini belirterek, tesirli tedbirleri şöyle sıralıyor: 

Burun, dudak ve göz evresine ince bir katman vazelin sürerek polenlerin bedene girişini engelleyebilirsiniz. 

Çocuklarınızı ellerini sık yıkamaları ve gün içerisinde ellerini yüzüne sürmemeleri, arkadaşlarıyla toplumsal aralığa dikkat etmeleri konusunda bilgilendirin. 

Soğuk havalarda konutta kullanacağınız ısıtıcılar odanın nem oranını düşürüp havayı kurutabileceğinden odayı tertipli aralıklarla havalandırın.

Çocuğunuzun uyuduğu odada çok fazla eşya bulundurmayın. Çiçek, oyuncak, battaniye, halı üzere eşyalardan da uzak tutun.  

Çocuğunuza yünlü ve tüylü giyseler giydirmeyin. 

Çocuğunuzun nevresimini en az 60 derecede yıkayın.

Çamaşırları çocuğunuzun yanında kurutmayın, boş olan bir odada kurutun. 

ÇOCUKLARDA BU ŞİKAYETLER ALERJİDEN OLABİLİR

Burun akıntısı, burun tıkanıklığı, burun yanması ve burun kaşıntısı

Hapşırma 

Gözlerde kızarıklık, yanma, sulanma

Gözaltlarında mavimsi ve mor renkli görünüm

Geniz akıntısı

Öksürük, hırıltı, nefes darlığı 

Uykuda terleme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir