Hazır giyimde rahatlık modası

HANİFE BAŞ- Hazır giyside sonbahar kış modasında rahatlık öne çıkıyor. Havaların bir sıcak bir soğuk olması da kat kat giysisi öne çıkarıyor.

Modacı Dilek Hanif, bu sonbahar ve kış modasında minimal ve rahat giysinin klasik siluetlerle birleştiğini belirterek, “Örgü, deri, denim üzere görünümler göz önünde olacak. Blazerlar, bol dökümlü pantolonlar, tok büyük örgü kesimler giyiyor olacağız. Klasik ve spor kesimler karıştırılarak her yere giyilebilirlik ve rahatlık birleşiyor. Rahatlık ön planda ama birebir vakitte şık vakitsiz kilit kesimler olacak” dedi.

Değişken havalarda kat kat giyinilmesi gerektiğini anımsatan Hanif, “İçinize ince bir kesim tercih edip üstüne daha kalın ve ısıtıcı bir modül tercih ederek gün içerisindeki hava değişimlerine ayak uydurmak mümkün. Bu tıp havalarda şal taşımak da hayat kurtarır” yorumunu yaptı.

Hanif, pandemiyle birlikte herkesin hayatına giren spor ve mesken giysiye ilginin azaldığına da işaret ederek, “Şık giysiye dönüş başladı. Beşerler şık ve ihtimamlı giyinmeyi özlemiş durumda ama bununla birlikte spor giysiden kalan modüller da hayatımızda yer edinmeye devam ediyor. Bunun en büyük örneği spor ayakkabılarımız. Şık görünümlerde de olsa spor ayakkabı tercihi devam etmekte” değerlendirmesini yaptı.

Özgürleşme hissi

Orka Holding Yönetim Kurulu Üyesi Büşra Orakçıoğlu, erkek giysisinde sonbahar kış modasıyla ilgili olarak, “Daha çok özgürleşme hissinin ön plana çıktığı bir 2022-23 sonbahar kış koleksiyonuna merhaba dedik. Dönemin alışılagelmiş koyu pastel tonları yerini yüklü olarak daha açık renklere bırakmış durumda. Koleksiyonun ana renkleri, bilhassa sakinlik hissini yansıtan fındık kabuğu kahvesinden başlayarak ekruya kadar uzanıyor. Rahatlayan kalıplar ve usta terzilik anlayışı, kombinlerimizin en az bir modülünde kesinlikle yansıma buluyor” dedi.

Serinleyen havalarla bir arada bilhassa geçiş mevsiminde şişme yelek, ince mont ve trikoların gardıroplarda yerini almaya başladığını lisana getiren Orakçıoğlu, şunları söyledi: “Takım elbise, ceket ve gömlek üçlüsü satış grafiğinde başı çekerken, kış mevsimiyle bir arada trikolar ve dış giysi eserlerine olan talep de süratle yükseliyor. Yünlü kabanlar ve balıkçı trikolar hem iş dünyasında hem de hafta sonları ve toplumsal vakitlerde hayli tercih edilen eser kümelerinden olduğu için ağır ilgi görüyor.”

Fonksiyonel ürünler

İpekyol Genel Müdürü Uğur Ayaydın, pandemiden sonra konforun vazgeçilmez hale geldiğini vurgulayarak, “Kolay kombinlenebilir, işlevsel eserler tercih edilir oldu. Sonbahar kış koleksiyonumuzda üst giysi ve alt giysi kategorilerimizde başarılı bir satış grafiği yakaladık. Havaların soğumaya başlamasıyla dış giysi kategorimiz de satıştaki hissesini yükseltti. Havaların soğumasıyla kat kat giyinmeye imkan sağlayacak eserler daha fazla tercih ediliyor. Bu periyotta dış giysi kategorimiz de öne çıkıyor” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir