İsrail Refah üzerinden tüm dünyayı tehdit ediyor

RÜSTEM PEHLİVANLAR/OĞUZHAN OSMAN BİLGİN/HERKES DUYSUN

BURSA (İGFA) – İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalar 7 Ekim’den bu yana sürat kesmeden devam ediyor. İsrail işgal güçleri yeni gayesini ise Refah olarak belirledi. Ramazan ayında Refah ve Kudüs üzerinde İsrail‘in baskıyı ağırlaştıracağı varsayım ediliyor. Gerçeklemesi mümkün bu hücumun yaratabileceği tesirleri Herkes Duysun için tahlil eden Orta Doğu Uzmanı Ahmet Faruk Asa, “İsrail, Refah üzerinden tüm dünyayı tehdit ediyor.” dedi.

“GAZZE’DE DİRENİŞ BEKLENTİLERİ AŞTI”

Filistin‘de ikinci cephenin açılması halinde ortaya çıkacak tabloyu pahalandıran Orta Doğu Uzmanı Ahmet Faruk Asa, “Şu ana kadar gördüğümüz tablo, Filistin direnişinin beklentilerin çok üzerinde olduğu tarafında. Savaşın beşinci ayında olduğumuz şu periyotta hala İsrail‘in Gazze‘de kara hareketında istediğine tam olarak ulaşamadığını görüyoruz. Bu nedenle İsrail kara yerine hava harekatına odaklanmış durumda. Filistin direnişi hiçbir biçimde geri adım atmıyor, bunu bilmekte yarar var. İsrail rehine konusu ve kara harekatında başarılı olamadığı için şiddetin dozunu artırdı.” tabirlerini kullandı ve ikinci direnişin ikinci cephenin açılması durumunda da direncini muhafazaya devam edeceğini kaydetti.

“İKİNCİ CEPHENİN AÇILMASINI NETANYAHU DA İSTİYOR”

Filistin’de ikinci cephenin açılmasının İsrail‘in planının da bir kesimi olduğunu vurgulayan Ahmet Faruk Asa, “Netanyahu hükümeti farklı cephelerin var olmasını istiyor. 7 Ekim öncesinde yolsuzluk ve farklı hatalarla yargılanan, İsrail‘in geniş kısımları tarafından nefret nesnesi haline gelmiş Netanyahu için savaş, muvaffakiyet öyküsü yaratması ismine bir fırsat. Bu nedenle savaşın uzaması ve farklı cephelere yayılması Netanyahu‘nun da istediği bir durum. İsrail‘in Suriye ve Lübnan‘a bakışında da bu durumu görüyoruz. ABD‘yi daha çok olayın içerisine çekmek ve savaşı uzatmak ismine İsrail her yolu deniyor.” dedi.

“İSRAİL REFAH ÜZERİNDEN TÜM DÜNYAYI TEHDİT EDİYOR”

İsrail‘in Refah üzerinden Mısır ve Orta Doğu‘ya da önemli bir ileti verdiğininin altını çizen Ahmet Faruk Asa, “Refah, Gazze‘nin dünyaya açılan tek kapısı. İsrail Refah üzerinden tüm dünyayı tehdit ediyor. ‘Gazze’yi tahliye edin yoksa savaş öbür bölgelerde de sıçrar.’ diyerek Refah‘ı kullanıyor.” sözlerini kullandı.

“GAZZE’NİN TAHLİYESİ İSRAİL İÇİN STRATEJİK KIYMETE SAHİP”

İsrail‘in bölgedeki Filistinlileri sürmesinin, ajandasında yer alan en somut amaçlardan birisi olduğunu belirten Orta Doğu Uzmanı Ahmet Faruk Asa, “İsrail’in bölgedeki Arapları sürmesi en uzun vadeli amaçlarından birisi. 7 Ekim İsrail’in bu maksadı hayata geçirmesi ismine bir fırsat oldu. Gazze’yi denetim etmek, İsrail’in stratejik amaçları açısından büyük bir değer taşıyor.” dedi.

“İSRAİL’İN GAYESİNE ULAŞMASI GERİ DÖNÜLMEZ BİR DURUM OLUR”

Filistinlilerden arındırılmış bir Gazze ve Refah‘tan sonra, İsrail‘in varacağı en son noktaya dair de değerlendirmelerde bulunan Asa, “Gazze‘nin tahliyesinden çabucak sonra Batı Şeria ve Doğu Kudüs için de misal bir tahliye süreci olacaktır. İsrail’in, bölgede Yahudi nüfusun büsbütün hâkim güç olması ismine Filistinlilerin tahliye edilmesinden öbür atacağı bir adım yok. İsrail, Gazze‘de başarılı olursa Ürdün üzerinden Batı Şeria ve Doğu Kudüs‘e baskı ağırlaşacaktır. Bölgenin Filistinlilerden tahliyesi İslam dünyası için geri dönülemez bir noktaya gelmemize sebep olabilir. İsrail‘in hücumlarının gerisinde teopolitik münasebetleri olduğunu da atlamamak gerekiyor. İsrail kendi dinini de akınlarına kalkan ve münasebet olarak kullanıyor. Bu duruma karşı Müslümanların tepki gösterdiği kadar Yahudilerin de reaksiyon göstermesi gerekiyor.” biçiminde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir