Kur korumalı mevduatta yeni karar: Vadeden önce ek getiri ödenemeyecek

TCMB’den bankalara gönderdiği yazıda, Türk Lirası Mevduat ve İştirake Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi, Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi, Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılma Sistemi (Yuvam) Hesapları ve Altın Cinsinden Fiziki Varlıkların Finansal Sisteme Kazandırılması hakkındaki bildirimlerin uygulamalarına ait bildirimde bulundu.

Yazıda, 1 Haziran’dan itibaren açılacak yahut yenilenecek hesaplara kur farkı üzerine ek menfaat yahut getiri ismi altında yapılacak ek her türlü ek ödemenin vade sonunda bankalar tarafından yapılacak faiz hesaplamasına dahil edilmesi ve TCMB’ye bildirilmesi istendi.

TCMB tarafından yapılacak kur farkı ödemelerinin faiz ve ek menfaat yahut getiri toplamın üzerinden yapılması gerektiği belirtilen yazıda, “Bu tarihten itibaren açılacak yahut yenilenecek hesaplarda ek menfaat ve getirinin Türk lirası cinsinden verilmesi ve kelam konusu ek menfaat yahut getirilerin vade sonunda ödenmesi (peşin ödeme yapılmaması) konularında bilgileriniz ve gereğini rica ederiz.” sözleri yer aldı.

121 milyar doları aştı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu datalarına nazaran, KKM’deki toplam fiyat 2,4 trilyon liraya çıktı. Kur muhafazalı mevduat dolar cinsinden ise 121 milyar doları aştı.

Faiz üst sonunun kaldırılmasından bu yana KKM hesaplarına giriş hızlandı. Son 7 haftada KKM’deki artış 32,6 milyar dolar olarak kaydedildi.

KKM uygulaması Aralık 2021’de dolardaki süratli yükseliş sonrası döviz piyasasının dengelenmesi için devreye sokulmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir