NATO, İran’ı uyardı: Rusya’ya askeri yardım kabul edilemez

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Adriyatik’te bulunan ABD‘ye ilişkin George H.W. Bush uçak gemisini ziyaret etti ve burada basına açıklama yaptı.

Konuşmasında, Ukrayna‘daki savaşa değinen Stoltenberg, savaşın çok kıymetli bir etapta olduğunu söyledi.

“Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, başarısızlıklarına muharebe alanında daha fazla saldırganlıkla karşılık verdiğini” lisana getiren Stoltenberg, Rusya‘nın sivillere, yerleşim alanlarına ve sivil altyapıya akınlar düzenlediğini söz ederek, şunları aktardı:

“Rusya artık de Ukrayna’nın kendi topraklarında radyolojik kirli bomba kullanmaya hazırlandığı formunda yanlış savlarda bulunuyor. NATO müttefikleri, çok açık halde yanlış olduğu görülen bu suçlamayı reddetmektedir. Rusya, sıklıkla kendi yapmaya niyetlendikleri şeylerle diğerlerini suçluyor. Bunun örneğini Suriye’den Ukrayna’ya daha evvel de gördük. Rusya gerginliği daha da tırmandırmak için uydurma mazeretler kullanmamalı. Dünya bunları yakından izliyor.”

İRAN’A YÜKLENDİ

Jens Stoltenberg, İran‘a da değinerek, son günlerde İran’ın Rusya’ya askeri yardımda bulunduğunu gördüklerini vurguladı.

“Bu kabul edilemez” diyen Stoltenberg, Rusya’ya hiçbir ülkenin yardım etmemesi gerektiğini belirtti.

Stoltenberg, birtakım NATO ülkeleriyle AB’nin, İran’a yaptırım uygulamasını memnuniyetle karşıladığını kaydetti.

George H.W. Bush uçak gemisindeki incelemelerini de pahalandıran Stoltenberg, geminin NATO komutasında “Neptune Strike 2022” tatbikatı kapsamındaki bir misyon kümesine liderlik ettiğini lisana getirdi.

NATO’nun “Neptune Strike 2022” tatbikatına 24 NATO ülkesiyle NATO ortakları İsveç ve Finlandiya’dan 80’den fazla savaş uçağı, 14 gemi, yaklaşık 6 bin asker katılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir