Orta koridorda konumunu güçlendireceğiz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, 2028 yılında 1 trilyon 589 milyar dolar ulusal gelire, 17 bin 554 dolar kişi başına gelire ulaşmayı amaçladıklarını anımsatarak, “Orta Koridor’da bulunan ülkemizin pozisyonunu daha da güçlendirmek için Bakü-Tiflis-Kars Hattı’na ek olarak Zengezur Koridorunun açılması büyük ehemmiyete sahip. Diyarbakır’ı ise bölgesinde önder, refahın her alanda hissedildiği bir dünya kenti, marka kent olana kadar çalışacak, eser siyasetimizle Diyarbakırlı kardeşlerimize hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

“100 YILLIK İŞLERİN 22 YILA SIĞDI”

Uraloğlu, 12’nci Kalkınma Planı çerçevesinde 2028 yılında 1 trilyon 589 milyar dolar ulusal gelire, 17 bin 554 dolar kişi başına gelire ulaşmayı amaçladıklarını anımsatarak, Türkiye’nin 22 yılda global bir güce, dünyada kelamı dinlenen bir ülkeye dönüştüğünü söz etti. 100 yıllık işlerin 22 yıla sığdığını tabir eden Uraloğlu, “Bu nedenle aziz milletimiz de her seçimde Sayın Cumhurbaşkanımızı destekleyerek ‘Durmak yok, yola devam’ dedi. Baktık ki, Türkiye’nin çok hizmete gereksinimi var, yürümek yetmeyecek, koşmaya başladık. Temeller atıp bitirilemeyen yollar, ışığa çıkamayan tüneller, inşa edilmeyen köprüler periyodunu kapattık. Akla hayale sığmayacak vaatler verip, her şeyi unutma devrini sona erdirdik. Geçit vermez dağları delerek, vadileri, boğazları köprü ve viyadüklerle geçerek Türkiye’nin her tarafını erişilir ve ulaşılır hale getirdik. Zira güçlü bir ulaşım altyapısı; ekonomik büyümenin birincil şartıdır” diye konuştu.

“ZENGEZUR KORİDORU İLE ORTA KORİDORU DESTEKLEYECEK”

Bakan Uraloğlu, Yapılan her yeni yolun istihdama, üretime, ticaret ve kültür hayatına kıymetli katkı sağladığını vurguladı. Son 22 yılda ülkenin ulaşım ve bağlantı altyapısına 275 milyar dolar yatırım gerçekleştirdiklerinin altını çizerek bu kapsamda memleketler arası projelere de kıymet verdiklerini anlattı. Basra Körfezi’ni Türkiye üzerinden Avrupa’ya bağlayacak Kalkınma Yolu Projesinin de büyük ehemmiyete sahip proje olduğunu anlatan Uraloğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu proje ile Hindistan, Doğu Asya ve Basra Körfezi ülkelerinden Irak’ın güneyinde inşa edilmekte olan FAV Limanına gelecek yüklerin, bin 200 kilometrelik çift taraflı otoyol ve demiryolu inşa ederek Türkiye’ye ulaşmasını planlıyoruz. Irak’tan başlayıp Ovaköy’den Türkiye’ye gelen bu yeni memleketler arası koridor sayesinde Güney Asya ve Orta Doğu’yu; Avrupa, Kafkasya ve Kuzey Afrika’ya yeni bir güzergah üzerinden bağlayacağız. Kuzey-güney koridorunda bölgemiz için hayati bir ilişki da tesis etmiş olacağız. Tekrar, Orta Koridor’da bulunan ülkemizin pozisyonunu daha da güçlendirmek için Bakü-Tiflis-Kars Hattı’na ek olarak Zengezur Koridorunun açılmasının da kritik bir değere sahip olduğunu biliyoruz. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu sınırı ile birlikte, Zengezur Koridoru orta koridorun gelişimini daha da destekleyecektir. 224 km uzunluğundaki Kars – Aralık – Dilucu bölümünün ihalesini geçtiğimiz günlerde gerçekleştirmiştik. Geçtiğimiz yıl hizmete aldığımız Ankara-Sivas Yüksek Süratli Tren Çizgisi, daha sonrasında ise planlanan Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars demiryolu projeleriyle birlikte Dilucu ile Ankara ortasındaki demiryolu teması sağlanmış olacaktır.”

“57 MİLYAR TL YATIRIM”

Bakan Uraloğlu, Diyarbakır’ın bölgenin en değerli üretim ve ihracat merkezlerinden biri olduğuna işaret ederek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak Diyarbakır’ın ulaşım ve bağlantı altyapısı için 57 milyar 652 milyon lira yatırım gerçekleştirdiklerini vurguladı.

44 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 456 kilometreye, bitümlü sıcak karışım kaplamalı yol uzunluğunu ise 2 kilometreden 285 kilometreye çıkardıklarını da belirten Uraloğlu, Diyarbakır-Mardin Yolu, Diyarbakır-Şanlıurfa Yolu üzere birçok kıymetli karayolu projesini de hizmete aldıklarını anlattı. Bakan Uraloğlu, Diyarbakır’da proje meblağı 15 milyar 618 milyon lira olan 12 başka karayolu projesine daha devam ettiklerinin de altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir