TPAO Genel Müdürü Bilgin: Hazar’da yeni projeler geliştirmek temel hedeflerimizdendir

Bakü’de düzenlenen 28. Memleketler arası Hazar Petrol ve Doğalgaz Fuarına katılan Alım, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Bilgin, Hazar havzasının dünyanın en kıymetli güç havzalarından biri olduğunu, TPAO’nun, bağımsızlığını ilan ettiğinden bu yana Azerbaycan’a Türkiye devleti ismine yatırım yaptığını ve burada projeler gerçekleştirdiğini belirtti.

Azerbaycan’ın en değerli petrol ve doğalgaz projelerinde başlangıcından beri var olduklarını hatırlatan Alım, “Projelere yapılan yatırımların meblağı 15 milyar doların üzerindedir. Bilhassa arama ve üretim alanlarında TPAO ile SOCAR ortasındaki ilgiyi geliştirmek bizim temel gayemizdir. Hazar havzasında yeni projelerde var olmak, yeni projeler geliştirmek, karşılıklı menfaat temin etmek ve irtibatlarımızı güçlendirmek temel hedeflerimizdendir” diye konuştu.

Türkiye’nin Karadeniz’de doğalgaz üretimine ait faaliyetlerine ait Alım, “Biz daha yolun başındayız. Çok şükür gazı çıkarttık. Üretmeye başladık.” dedi.Bilgin, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Orada da gelişmeye devam ediyoruz fakat yapacak çok işimiz var. 10 milyar metreküple başladık. Faz 2’nin birinci kısmı ile birlikte buna bir 10 milyar metreküp daha ek ederek kısa müddet içerisinde 20 milyar metreküpe çıkacağız. Gerisinden 40 milyar metreküpe çıkacağız. Karadeniz’deki çalışmalarımız kademe kademe planlanmış vaziyettedir. İştirakimiz ve ortak proje arayışlarımız gerek Türkiye’de gerek Hazar havzasında her iki ülkeye ve bu ülkenin kurumları TPAO ve SOCAR’a menfaat sağlayacak biçimde geliştirilmelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir