U dönüşünde yeni perde: Çavuşoğlu Mısır’da

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrilmesiyle sonuçlanan darbenin akabinde ülkenin başına geçen Abdülfettah es-Sisi’nin Katar’da tokalaşması iki ülke ortasında olağanlaşma periyodunun başlangıcı olarak kabul edilmişti. Dış siyasette gitgide yalnızlaşan Ankara’nın Kahire’ye yaktığı yeşil ışık ‘U’ dönüşü olarak eleştirilmişti.

Gelişmelerin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 11 yıl sonra Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri’nin davetiyle resmi ziyarette bulunmak için Mısır’a gitti. İkili teğe bir görüşmenin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşmenin akabinde ortak basın toplantısında konuşan Şukri “Geçmiş yılların telafisi için ileri umutla bakıyoruz” dedi.

Bakan Çavuşoğlu da konuşmasında “Mısır’a benim birinci gelişim bu da benim ayıbım lakin bundan sonra daha sık ziyaret edeceğiz. Bilhassa sarsıntıdan sonra bize verdikleri takviye için Mısır hükümetine ve Mısır halkına bir sefer daha teşekkür etmek istiyorum. Verilen takviyesi halkımız unutmayacak” dedi.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Mısır’ı ziyaret etmekten büyük memnuniyet duyuyorum. En kısa mühlet içerisinde kardeşim Şükri’yi de Türkiye’de bir defa daha konuk etmekten büyük memnuniyet duyacağım.

Türkiye’de meydana gelen sarsıntıdan sonra bize verdikleri dayanak için Mısır hükümetine ve kardeş Mısır halkına teşekkür etmek istiyorum.

Zor vakitlerde gösterilen dayanışmayı unutmayacağız. Türkiye’ye Mısır’dan önemli ölçüde insani yardım geldi.

İlişkilerimizi nasıl normalleştirebileceğimizi konuşuyorduk. Artık somut adımlar atıyor olmaktan en çok heralde ikimiz mutluyuz.

Kardeşlik bağlarımızı güçlendirmek için önderlerimiz ortaya bir irade koydular. İki cumhurbaşkanının tekrar bir ortaya gelmesi konusunda bizleri görevlendirdiler. Bağlarımızı nasıl geliştirebileceğimiz konusunda somut adımlar atmaktan mutluyuz. Mısır Doğu Akdeniz ve Arap dünyası için çok kıymetlidir. Bunu bağlarımız koptuğu vakit da söyledik. Mısır’ın oynadığı rolü takdirle karşılıyoruz.

Bölgemizin huzura gereksinimi var, bunun için birlikte çalışmamız lazım. Bundan sonraki süreçte görüş ayrılıklarımız da olacaktır, lakin bağlarımızı koparmamak için gerekli adımları atacağız.”

Ne olmuştu?

2013 yılında Mısır’da Arap Baharı ile başlayan dalga Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi de darbeyle koltuğundan etti. O devir Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin Genel Kumandanı olan Abdülfettah Es-Sisi, mevcut Cumhurbaşkanı Mursi akabinde ülkenin başına geçti. Mursi’nin darbe ile misyonundan uzaklaştırılmasına en sert reaksiyon Türkiye tarafından gösterilmişti.

İki ülke ortasındaki tansiyon tırmanışa geçmiş; Erdoğan’ın Rabia işaretini Türkiye’de kendi simgesi haline getirdiği süreç başlamıştı.

Normalleşme tarafında en önemli adım, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2022 Dünya Kupası açılışı için gittiği Katar’da, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile 45 dakika süren görüşmesi ve tokalaşırken verdikleri poz olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir