Uydu vericili kara akbaba ‘Arda’, İstanbul’da silahla öldürüldü

Bulgaristan’da kara akbabayı tekrar üreyen bir tıp haline getirmek için başlatılan müdafaa programında 14 kara akbaba geçen aylarda verici takılıp tabiata salındı.

Uydu verici sinyallerinde ‘Arda’ ismi verilen kara akbabada olumsuzluk gören Bulgaristan’daki takım, Türkiye’deki takımlarla bağlantıya geçip yardım istedi. Araştırmada kara akbaba İstanbul Çatalca’da silahla vurulmuş halde meyyit bulundu.

Türkiye’de bu alanda yaptığı çalışmalarla tanınan uzman biyolog Cansu Özcan, şunları söyledi:

“Arda’ İstanbul’a gelmeden bin kilometre uçuş gerçekleştirdi. Bulgaristan Kuşları Müdafaa Derneği 25 Aralık Pazar günü kara akbabanın vericisinden gelen sinyallerde bir olumsuzluk görünce denetim edilmesini istedi. Çatalca yakınlarında olan Türkiye Falconry Akademi Club takımı Abdurrahman Sönmez, Barış Kuru ve Bayram Coşkun verici sinyalleri sayesinde süratli bir formda akbabaya ulaştı ve ‘Arda’nın vurularak öldüğünü tespit etti. Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü’ne haber verildi, vuran şahısların yakalanması için harekete geçildi.”

TÜRKİYE’DEKİ EN BÜYÜK YIRTICI KUŞ

Kara akbabaların Avrupa’daki birden fazla ülkede tükenmiş durumda olduğunu belirten Özcan, kelamlarına şöyle devam etti:

“Bulgaristan’ın da içinde olduğu birçok Avrupa ülkesi kara akbabayı ülkelerinde tekrar üreyen bir tıp haline getirmek için müdafaa çalışmaları yapıyor. Türkiye’de ise 4 tıp akbaba yaşıyor. Kara akbaba, 3 metre kanat açıklığıyla ülkemizde görülen en büyük yırtıcı kuş. Türkiye’de 150- 200 çift kara akbabanın ürediği düşünülüyor.”

Leşle beslenen akbabaların, ekosistemde çok kıymetli bir vazifeye sahip olduklarını vurgulayan Özcan, şu davette bulundu:

“Doğanın çöpçüleri olarak da bilinen akbabalar, leşleri süratli bir formda tabiattan temizler, leşten kaynaklanacak hastalıkların yayılmasını mahzurlar. Dünya üzerinde sayısı giderek azalan kara akbabaları tehdit eden birçok faktör var. Bunların başında zehirlenme ve yasadışı avcılık geliyor. Yasa dışı avcılık, Türkiye’de kestirim edilenden çok daha fazla. Avlanması yasak olan cinsler her gün cahilce katlediliyor. Bu duruma acil bir halde tedbir alınmalı. Halka ve avcılara yönelik bilinçlendirme ve eğitim çalışmaları yapılmalı, kontroller artmalı ve cezalar caydırıcı olmalıdır.” (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir