Yargılanan eski polis tahliye edildi adliye karıştı

Beyoğlu’nda ‘Dur’ ihtarına uymayan şüphelilere açılan ateş sırasında 18 yaşındaki Zuhal Ebrar Yıldız’ın sırtından vurularak hayatını kaybetmesine neden olduğu gerekçesiyle ‘bilinçli taksirle öldürme’ cürmünden 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar mahpus cezasıyla yargılanan eski polis Alper Demirsoy’un yargılandığı duruşmaya İstanbul 45. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşmaya tutuklu sanık Demisoy, Zuhal Ebrar Yıldız’ın ailesi ve taraf avukatları katıldı. Hâkim, olay yerine ilişkin manzara kaydının eksper raporunu duruşmada okudu. Raporda, sanık polis memurunun 3 kere ateş ettiği, Demirsoy’un motosikletin lastiğine ateş ettikten sonra bir toz katmanının havaya kalktığı ve o sırada Zuhal Ebrar Yıldız’ın yere düştüğü belirtildi. Duruşmada, Zuhal Ebrar Yıldız’ın vefatının gerçekleştiği gün polis tarafından aranan ve gasp kabahatinden tutuklanan sanıklar da şahit olarak dinlendi.

“2-3 ŞARJÖR BOŞALTTILAR’’

Tanık Selçuk Çubuker duruşmadaki konuşmasında, “Olay günü arkadaşlarımla oturuyorduk. Merdivenlerden sivil biri indi. Elini beline götürdü. Daha evvel de vurulduğum için hasımlarımdan biri sanıp motosikletle kaçmaya başladım. Ben döner dönmez ateş edildi. Ardımızdan 2-3 şarjör boşalttılar. Biz orada otururken başörtülü bir bayanın merdivenlerin önünden geçtiğini gördüm. Hava kararmaya başlamıştı. Merdivenlerin önü aydınlıktı. Ben kaçarken daha evvel gördüğüm bayanın yerde yattığını gördüm. Daha sonradan bayanın vefat ettiğini duyunca sonraki gün gidip teslim oldum. Olay anında üstümüzde silah yoktu. En az iki kişi ateş etti fakat o anki dehşetle dönüp bakamadım’’ dedi.

“POLİS POLİSİ TUTUYOR, HEPSİ SANIĞI MÜDAFAAYA ÇALIŞIYOR”

Tanık beyanlarının akabinde kelam verilen anne Dilek Yıldız, “Sanığın ağır cezada yargılanmasını istiyorum. Kızımı taammüden ve bilerek vurduklarını düşünüyorum. Bu adam hiç pişman değil. Polis polisi tutuyor. Kimse benim kızımın mevtini konuşmuyor. Hepsi sanığı müdafaaya çalışıyor” dedi. Baba Zekeriya Yıldız da “Sanık şayet biraz pişmanlık belirtisi gösterse şikayetimizden vazgeçecektik. Fakat pişmanlık göstermiyor” dedi.

Duruşmada kelam alan sanık avukatı, Demirsoy’un tahliyesini talep ederek “Tüm eksper raporlarında merminin yerden sekerek geldiği tespit edilmiştir. Kanıtlar toplanmıştır, müvekkilin kabahat vasfının lehe değişmesi gerekmektedir. Müvekkil 6 aydan beri tutukludur” tabirlerini kullandı.

MAHKEMENİN TAHLİYE KARARININ AKABİNDE ADLİYEDE DÜZENSİZLİK ÇIKTI

Mahkeme, sanık polisin tutuklu kaldığı süreyi göz önünde bulundurarak tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 13 Temmuz’a erteledi. Zuhal Ebrar Yıldız’ın yakınları karara reaksiyon gösterdi ve adliyedeki güvenlik güçleriyle uzun periyodik arbede ve gerginlik yaşandı. Olayın yaşanmasına neden olan gasp sanıklarından Selçuk Çubuker’in eşi tahliyeye reaksiyon göstererek “Biz hırsızlık yaptık tutuklandık. Onlar adam öldürdü serbest’’ dedi.

NE OLMUŞTU

Kaptanpaşa Mahallesi Yay Sokak’ta 11 Aralık günü meydana gelen olayda Zuhal Ebrar Yıldız, konutuna döndüğü esnada, 2 kapkaç şüphelisi ile polisin ortasında kaldı. Polisin silahından çıkan kurşun, genç kızın sırtına isabet etti ve vefatına neden olmuştu.

Düzenlenen iddianamede polis memuru A.D.’nin mesleği gereği sahip olduğu bilgi, deneyim ve eğitimi göz önünde bulundurarak aksiyonunun sonuçlarını istemese de öngörebilecek durumda olduğu belirtildi. A.D.’nin “Bilinçli Taksirle Öldürme” hatasından 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar mahpusu talep edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir